Přidej
příběh
nadech-pro-lasku.jpg
12.2.2024 | Celá ČR | Centrum Paraple o.p.s.

Film - Nádech pro lásku

V Magazínu Paraple v rubrice RECENZE vám pravidelně přinášíme tipy a naše hodnocení filmů (hraných i dokumentárních) s tematikou handicapu, kterých bylo v posledních letech natočeno poměrně velké množství. Zobrazují život s handicapem reálně, dají se z nich čerpat informace, inspirují, pobaví…? To všechno se od nás dovíte.

Zdroj: Magazín Paraple, listopad 2023
Text: David Lukeš, ředitel Centra Paraple

O FILMU

2017, Velká Británie, 118 min 
Hodnocení: Fdb.cz 73,8 % | ČSFD 73 % | IMDb.com 7.1/10 

Příběh založený na skutečných událostech vypráví o pohledném a dobrodružně založeném muži Robinu Cavendishovi (Andrew Garfield).

Ten se stane průkopníkem pomoci pro zdravotně postižené poté, co ve věku osmadvaceti let zcela ochrne od krku dolů a je obeznámen s faktem, že mu zbývají pouhé tři měsíce života.

Robin a jeho oddaná žena Diana (Claire Foy) cestují po světě s nadějí, že změní životy lidí jako je on sám. 

(Zdroj: www.bioscop.cz).

JAK TO VIDÍM JÁ

Film pro recenzi jsem i tentokrát vybíral v návaznosti na hlavní článek vydání, který se věnuje dechu. Dech (Breathe) je totiž originální název snímku.

Film je krásně zpracovaný a má spád, takže bez ohledu na tematiku, je určitě filmem pro každého.

Pro mě je v příběhu podstatné to, že vypráví o boji houževnatého člověka za svá práva. Robin Cavendish ochrnul vinou onemocnění dětskou mozkovou obrnou během své mise v Africe. Robin je ve snímku vyobrazen jako optimistický člověk, který má obrovskou touhu pomáhat druhým. Když v osmadvaceti letech ochrnul, měl také problémy s dýcháním a lékař v Nairobi ho proto připojil na mechanický dýchací přístroj, čímž se Robin stal závislým na umělé plicní ventilaci, tzv. responautem. Po převozu do Londýna mu tamní lékaři dávali šanci na přežití tři měsíce až jeden rok a bylo nemyslitelné, že by opustil nemocnici.

Robin se však dožil šedesáti čtyř let, především díky obrovské podpoře svého okolí. Přátelé mu pomáhali nejen s péčí o něho, ale také mu například sestrojili automatický dýchací přístroj a několik různých druhů vozíků (kombinoval jich až deset).

Robin jezdil po světě, inspiroval ostatní a pomáhal i odborníkům zlepšovat vědomosti v dané problematice. Později se také zapojil do testování nových technologií ovládaných hlasem a dechem.

Nejdůležitější postavou v Robinově životě, potažmo filmu, byla jeho manželka Diana, která se nespokojila s tím, že by měl napořád zůstat v nemocnici a vybojovala si jeho převoz domů. Společně bořili dosavadní mýty o životě lidí s postižením, čemuž zasvětili celý svůj zbývající život.

Zajímavostí je, že film produkoval nezávislý filmový producent Jonathan Steward Cavendish, syn Robina a Diany. Cavendish má za sebou, mimo jiné, i produkci filmu Trauma z roku 2004 nebo všechny snímky o Bridget Jonesové.

Rodina Cavendishů pochází z britského šlechtického rodu založeného roku 1346.

Film doporučuji, stejně jako ostatní snímky z produkce Jonathana Cavendishe.

FILM S PODOBNOU TEMATIKOU: SEZENÍ (THE SESSIONS)

Hodnocení: Fdb.cz – 76.4 % | ČSFD – 68 % | IMDb.com – 7,2/10

Od dětství ochrnutý a na plicní respirátor odkázaný básník a novinář Mark O'Brien (John Hawkes) znovu a znovu překonává nepřízeň osudu.

Nyní, v osmatřiceti letech, ale čelí dosud největší výzvě: touží přijít o panictví.

Pomůže mu krásná terapeutka (Helen Hunt), sympatický kněz (William H. Macy) a jeho vlastní bezedný smysl pro optimismus a humor.  

(Zdroj: oficiální text distributora).

JAK TO VIDÍM JÁ (jen stručně) 

Film není primárně o problematice dechu jako takové, ale je jeho důležitou součástí. Film odhaluje pro některé velmi diskutabilní téma sexuálních asistentek. Poukazuje na terapeutický význam této služby a snaží se lidsky přiblížit právo na intimní život těžce postižených lidí, kteří často nemají žádné možnosti ani příležitosti pro takové prožitky.

Hlavní hrdina filmu, Mark O´Brien byl americký novinář, básník a zastánce práv zdravotně postižených. V šesti letech prodělal obrnu, ochrnul a do konce života musel žít ve speciálním přístroji zvaném „železné plíce“, ze kterého mohl ven za přítomnosti ošetřovatelky jen na několik hodin denně.

Děj filmu mapuje krátké období jeho života, kdy se Mark rozhodne využít služeb takzvané sexuální náhradnice Cheryl Cohen Greenové.

Režisér a scenárista v jedné osobě Ben Lewin má s obrnou své vlastní zkušenosti.

Film doporučuji, i když si uvědomuji, že nemusí být pro každého, už jen kvůli rozdílnému názoru na služby sexuálních asistentů/ek.

Přidej komentář
banner-handy.jpg
skoda_neridit_banner_vozejkov_550x160px_1.png