Sekce - Bariéry - Téma - Předepisování poukazu na opravy..atd

« zpět na výběr


BOrej | 04.07.2017 | 16:11:54

Nedávno tu byla diskuse ohledně vozíku a jejich vracení. Mám  nyní dotaz ohledně předepisování poukazu na náhradní díly k vozíku. Je pravdou, že do výše určité částky může poukaz např.na výměnu či opravu předních koleček předepsat i obvodní lékař? Mám zkušenost, že je to opět rozdílné kraj od kraje, praktický lékař od praktického lékaře. 

Setkali jste se s odmítnutím ze strany praktika nebo naopak s pochopením? Ne vždy lze totiž využít odborného neurologa, např.dlouhé objednací doby apod. Ne každý je ochoten to napsat jen tak po telefonu...

A jaká je vaše zkušenost? Snad se tu sejde více zkušeností do diskuse.


Jiří Salmon

Je to trochu jinak (taktéž dle VZP):

Vždy jde o žádost o opravu.

Do 3000,- Kč - dodavatel dílu zašle kalkulaci která je předána lékaři, ideálně neurolog, ten napíše Žádanku a odešle ke schválení do VZP. Ta potvrzenou žádanku vrátí lékaři a ten napíše poukaz. Když je oprava nad 3000,- Kč, postup je stejný, akorát VZP pošle technika k posouzení velikosti opravy.

 

Že by v dnešní elektronické době šlo vše vyřídit rychle el. cestou, o tom žádná. (donucení pracovníka ÚP používat Datovou schránku (což je vlastně mail s přílohou) mělo za následek jeho mrtvici a nyní po úřadě tahá nohu. Nejde o vtip ale skutečnou událost)

 

V obou případech zaplatí člověk na vozíku 10% (což se někomu může zdát málo ale všichni víme, co díly stojí (např. kvůli plastovému návleku na páčku brzdy, který stojí 100 Kč a doplatek by tak byl 10 Kč, musí být celá brzda nová za 1500,- Kč a doplatek je tak 150,- Kč.)) a za to smí vozík dál používat, 100% vozíku i dílu však vlastní VZP, i když 100% neplatila. Nepřipomíná vám to něco?

 

A běda, když si chce po konci životnosti vozíčkář (vyřazený) díl který z části platil nebo i celý vozík který z velké části také platil (dostal dar od nadace) nechat třeba jen na sezení v případě poruchy nového, tak NESMÍ. Tzv. Dohoda o narovnání byla letos zrušena a vozíčkář je tak legálně okraden.

Navíc VZP zaplatí za likvidaci tohoto vozíku. Tak se u nás hospodaří s veřejnými prostředky a zachází se s těmi bezmocnými.

 

05.09.2017 | 19:05:15
CZEPA

Dobrý den Boreji,

dle sdělení VZP může jakoukoliv opravu mechanického vozíku předepsat praktický lékař.

Uživatel vozíku by měl postupovat následovně. V případě, že je na vozíku potřeba něco opravit nebo vyměnit, měla by být nejdříve oslovena dodavatelská firma, která spočítá cenu opravy/výměny daného dílu:

- pokud bude částka za opravu/výměnu nižší než 3 000,- Kč (u mechanického vozíku) nebo 10 000,- Kč (u elektrických vozíků) podává praktický lékař pouze žádost/poukaz na opravu dané pomůcky.

- pokud bude částka za opravu či výměnu vyšší než 3 000,- Kč (nebo 10 000,- Kč) musí praktický lékař společně s poukazem poslat reviznímu lékařu cenovou kalkulaci od servisní firmy.

Veškeré opravy jsou následně schvalovány revizním lékařem konkrétní zdravotní pojišťovny.

Hezký den,

 

Dominika Horáková

sociální pracovnice

 

10.07.2017 | 12:26:21
<< >>
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat zprávy.