logo

Neváhejte se na nás obrátit, pokud jste dotaz, podobný Vašemu, mezi zodpovězenými nenašli. Do týdne jsme připraveni odpovědět i Vaše nejosobnější a nejintimnější otázky. K přidání Vašeho dotazu je třeba registrace - nicméně nemusíte se bát o své soukromí, každý příspěvek je zobrazován anonymně.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidávat zprávy.  

Aktuální dotazy

Otázka:
Dobrý den mám dotaz ohledně pohlavního styku u žen (paraplegie) TH3-TH4 a vyměšování. Při prožití pohlavního styku se občas stává velké nutkání jít na toaletu. Pro oba partnera je to celkem vyhrocená a nemilá situace. Dá se tomu nějak předejít. Děkuji
Vozejkov - 26.04.2017 | 10:54:33
Odpověď:

Dobrý den, pocit, že se Vám chce na stolici při sexu má spoustu žen s paraplegií. Je to proto, že dráždění sliznice rekta při stolici a vagíny při sexu je i Vámi vnímáno přes stejné nervové míšní dráhy. Doporučuji před aktem vyprázdnit močový měchýř (vycévkovat se) i rektum a to pro klid Váš i partnera, že nedojde k nežádoucí nehodě právě v intimní chvíli.

Zdeňka Faltýnková
fyzioterapeut a ergoterapeut
specialista na spinální problematiku

Vozejkov - 18.04.2017 | 01:12:16
Odpověď:

Děkujeme za Váš dotaz. Prosíme o strpení, neboť konzultujeme s externími specialisty.

Otázka:
Dobrý den,

jsem 14 dnů po operaci míchy. Byl mi odstraněn rozsáhlý ependymom v oblasti TH5-TH9. Před operací jsem kromě silných bolestí páteře a postupného zhoršování jistoty chůze pociťoval silné napětí v břiše (jakoby konstantní křeč). Pravěpodobně v důsledku tohoto stavu u mě docházelo ke zpomalování procesů ve střevech s tím, že vyprázdnění proběhlo někdy až po 5 a více dnech. Pro podporu procesu jsem užíval různé čaje (list senny apod.), výsledek se však projevil opožděně až po dvou a více dnech. Po operaci, která se podařila (dokážu hýbat oběma dolními končetinami), se můj stav dle očekávání zhoršil: citlivost dolní poloviny těla, permanentní stažení (křeč) některých svalů dolních končetin, třísel i břicha. Ztratil jsem také z určité části citlivost v oblati břicha, a tím i schopnost proces vyprázdnění monitorovat a lépe ovlivňovat. V nemocnici jsem byl na stolici během 9 ti dnů 2x vždy po aplikaci salinickeho klisma nebo čípků.
Doma po 6 ti dnech zatím nic, ač jsem vypil několik čajů z listů senny, jedl švestkové kompoty atd.

Prosím Vás o radu, jak podpořit trávicí proces ve střevech a následné vyprázdění.

Děkuji, s pozdravem
Zdeňka Faltýnková - 06.03.2017 | 08:51:48
Odpověď:

Dobrý den, Váš stav se po operaci bude ještě upravovat a podle toho, jak popisujete křeče (spasmy) v oblasti břicha i dolních končetin, projevují se u Vás důsledky operace jako spastické střevo. Popisujete, že jste používal i čípky. Pokud to nebyly čípky s obsahem bisacodylu, doporučila bych zkusit čípky Dulcolax, které obsahují tuto složku podporující střevní peristaltiku a následné vyprázdnění. Jsou volně k dostání v lékárně. Pokud máte tuhou stolici, pak je vhodné zkusit sirup Laktulózu. 

 

Zdeňka Faltýnková

Otázka:
Dobry den.Jsem tetraplegik rok a pul,v loni v lete pri spazme hlavne v leze jsem mel krecovite bolesti ktere postupovali od dlane,dalsi dny do paze,ramene,lopatky,krku a nakonec za uchem,tim to odeznelo.Trvalo to mesic.Na spinalce v Motole me to nedokazali vysvetlit.Nasadili jsme poprve baclofen a leky na bolesti.Od te doby jsou spazmy silnejsi,ale bez bolestne.Pred 3 tydny se to objevilo zas,postupovalo to uplne stejne jako v lete.Doslo i k zahleneni a k nedokazani hlen vykaslat,prakticky lekar me poslechl a zjistil ze mam chripku,nasadily jsme leky a po tydnu se hleny uvolnily,ale tech par noci co jsem nespal stali teda za to.Ty krecovite bolesti jeste jsou,ale uz jen mene.Takze jsem usoudil ze ty bolesti zpusobuje nachlazeni ci chripka.A hlavne se chci zeptat,jestli za ty silnejsi spazmy nejsou zavinene tim baclofenem,beru ho do ted.Taky pravda ze cvicime jen hodinu denne a vozik mam zatim jen prepravni,takze jizda na nem nic moc.Mam taky nafukovaci matracku a slysel jsem ze i kvuli ni se zhorsi spazmy.Prosim poradte.Dekuji Vlasta
Hana Sixtová - 28.02.2017 | 02:37:21
Odpověď:

Dobrý den,

Váš dotaz jsem konzultovala s kolegyní Zdeňkou Faltýnkovou, fyzioterapeutkou, ergoterapeutkou, specialistkou na spinální problematiku. Protože změny zdravotního stavu mohou mít řadu individuálních souvislostí, nemůžeme Váš dotaz zodpovědět v rámci této poradny.

 

Spojte se prosím přímo se Zdeňkou Faltýnkovou - na telefonu 607 453 501 nebo na emailu: faltynkova@czepa.cz.

S pozdravem

 

Bc. Hana Sixtová

sociální pracovnice

 

<< 1 2 3 >>